Krem-Santi-Toz-Karisimi-1KG
APM KREM ŞANTİ TOZ KARIŞIMI

Toz şantilerin kullanımı diğer şantilere göre daha pratik olduğundan pastacılar için tercih sebebi olmaktadır. Toz şantiler tam pastörize edildiğinden raf ömrü diğer şantilere göre 2-3 kat daha fazladır. Hacimli, beyaz ve parlaktır. Toz şantiler çeşitli meyve suları ve süt kullanılarak çırpılabilir, meyveli şanti yapılabilir. Toz şanti yapımında mutlaka soğuk süt, su veya meyve suyu kullanmak gerekmektedir. Pasta imalatından artan şantinizi buzdolabından koruyarak ertesi gün tekrar mikserde çırparak kullanabilirsiniz. APM Toz Krem Şanti ile kaliteli ve istenilen miktarda şanti elde eder, zamandan ve işçilikten tasarruf edersiniz.

APM Krem Şanti Tozu, bitkisel esaslı hammaddelerden üretilmiştir. Herhangi bir hayvansal hammadde ihtiva etmez.

Barkod No

1 Kg’lık Paket: 8697444912406
10 Kg’lık Paket: 8697444915124

Koli İçi Adet

1 Kg’lık Paket: 20 Adet / Koli
10 Kg’lık Paket: 2 Adet / Koli

En

26,5 cm

Boy

51 cm

Yükseklik

41 cm

Ülkemizde imalat ve mutfaklarda ağırlıklı olarak 3 çeşit şanti kullanılmaktadır. Bunlar; mandıra şantisi, tetrapak paketlerde sıvı şantiler ve toz şantilerdir.

Mandıra kremasından elde edilen şanti yeterince pastörize edilmediğinden risk taşımaktadır. Çok çabuk bakteri ürettiğinden tadını en fazla 36 saat yani bir buçuk gün koruyabilmektedir. Bu sebepten ötürü, Mandıra şantisi tüketen pastaneler bu konuya gerekli dikkati göstermelidirler. Sıvı şantiler ülkemizde üretildiği gibi çoğunlukla yurtdışından ithal edilmektedir. Pastörize ve likit olmalarından dolayı mandıra şantisine göre daha uzun ömürlüdürler. Hassas bir ürün olan sıvı şantiler, sıcak yaz aylarında devamlı soğuk ortamda muhafaza edilmelidirler. Aksi takdirde üründe erime ve sararma görülebilir. Çırpma esnasında ürünün devamlı soğuk olması ve çırpma süresinin iyi ayarlanması gerekir.

APM TOZ KREM ŞANTİ KULLANIM ALANLARI

Pastacılıkta; kaplama, dekor maddesi olarak ve ara krema olarak kullanabileceği gibi kahve ve çikolatalı süt gibi içeceklerin üzerinde servis edilirken, profiterol, puding, kemalpaşa, ekmek kadayıfı gibi tatlıların servis sırasında üstüne eklenerek süs ve lezzet katmak amacıyla kullanılır. Ev yapımı dondurma yapımında, kakao, vanilya veya meyveler eklenerek değişik çeşitte dondurmalar yapımında, meyve salatalarında veya çilek gibi meyvelerin yanında ek tatlandırıcı olarak da kullanılır. Su veya süt ile hazırlanabilir.