Krem-Patiseri-Tozu-1KG
APM KREM PATİSERİ TOZU

Pasta kreması olarak adlandırılan Krem Patiseri, Fransız mutfağından gelmektedir. Hemen hemen tüm imalatlarda dolgu malzemesi olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Geleneksel Krem Patiseri; süt, şeker, yumurta sarısı, vanilya ve nişasta karışımının pişirilmesiyle elde edilir. Fakat günümüzde çeşitli krem patiserileri toz halde APM markası altında temin etmek mümkündür. APM Toz Krem Patiseriler, çabuk ve kolay hazırlanan, dayanıklı, lezzetli ve kıvamlı pasta kreması elde etmek için mükemmel toz karışımlardır.

Pastacıya enerji ve zaman tasarrufu sağlamasının yanında, hazırlanmasından itibaren çok çabuk ve hijyenik bir yöntem olduğundan, bu yolla elde edilen krema tazeliğini korur, uzun süre ekşime ve çatlama yapmadan yapısını muhafaza eder. Toz halindeki APM Krem Patiserinin temel içeriğini; şeker, modifiye nişasta, yağlı süt tozu, kıvamlaştırıcı, vanilin ve renk verici pigmentler oluşturmaktadır.

Barkod No

1 Kg’lık Paket: 8697444915223
10 Kg’lık Paket: 8697444915308

Koli İçi Adet

1 Kg’lık Paket: 20 Adet / Koli
10 Kg’lık Paket: 2 Adet / Koli

En

26,5 cm

Boy

51 cm

Yükseklik

41 cm

APM KREM PATİSERİ İÇİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

APM Krem Patiseri Tozu, süt kremaya eşdeğer tat ve yapıdadır. Kolay hazırlanabilir, uzun raf ömrüne ve düşük maliyete sahiptir. Ayrıca krem haline getirildikten sonra belli bir süre buzdolabında saklanabilir ve çıkarıldıktan sonra çok kısa süre çırpılarak tekrar kullanılabilir.

Ekler, torpil, sufle, pasta, tart, kurabiye gibi tariflerde dolgu olarak kullanılır. Pasta arasında tek başına ya da krem şanti ile karıştırılarak kullanılabilir.

Krem patiseri tozu ile elde edilen krema yanma özelliğine sahiptir, ayrıca dondurulup, tekrar çözüldüğünde ilk kıvamını korur, sulanma yapmaz. Rokoko, adisebaba gibi dondurmalı pastalarda ayrıca, papyon, meyveli pizza, berliner ve kruvasan gibi hamurlu ürünlerde dolgu olarak da kullanılır.

Pasta yüzeyine sürüldüğünde şanti ile pandispanya arasında ayırıcı tabaka görevi görür, şantinin su kaybederek kurumasını ve çatlamasını engeller.

Isıya dayanıklı olduğu için fırınlanabilen tarifler ile de kullanılır.